pracownia ogrodniczo - ekologiczna
Pracownia ogrodnicza-ekologiczno - uczestnicy tej pracowni pracują zgodnie z porami roku. Wiosną, latem dbją o ogródki (mamy cztery ogródki na terenie WTZ w tym jeden warzywny), oraz o teren przylegający bezpośrednio do placówki. Wykonują tam prace sezonowe - wiosną sieją i sadzą rośliny, latem pielą je i podlewają, a jesienią grabią liście i przygotowują ogródki do zimy. Dzięki temu uczestnicy nie tylko uczą się zasad uprawy i cyklów życiowych roślin ale także nabywają praktycznych umiejętności posługiwania się narzędziami ogrodniczymi takimi jak: grabie, szpadel, łopata, motyczka czy sekator. Oprócz tego przywilejem pracowni ogrodniczej jest opieka i dokarmianie ptaków zimą.
W zimie, a także gdy pogoda nie pozwala na pracę na powietrzu, uczestnicy wykonują prace z uprzednio zebranych materiałów ekologicznych ( liście, kwiaty, trawa ozdobna, gałązki, szyszki, muszelki, kamyki, itp.). Powstają w ten sposób kompozycje ze świeżych lub suszonych roślin, ikebany, stroiki, obrazy z suchych kwiatów, stroiki i kartki świąteczne lub okolicznościowe, czy ozdobne doniczki, a w połączeniu z innymi materiałami powstają drzewka szczęścia, zajączki świąteczne, stroiki bożonarodzeniowe, wielkanocne, pisanki, koszyczki wiklinowe , ratanowe itp.
Zajęcia w pracowni miały na celu:
- wprowadzenie uczestnika w życie środowiska lokalnego;
- zapoznanie z otaczającą rzeczywistością społeczną i przyrodniczą;
- budzenie zainteresowań życiem ludzi i światem przyrody oraz kształtowanie umiejętności zachowania się w różnych warunkach i sytuacjach;
- wyrabianie nawyku pracowitości i gospodarności;
- poznanie zasad prawidłowego pielęgnowania roślin i hodowli zwierząt;
- współuczestnictwo w pracy zespołowej.